Spacemesh Nedir ve Nasıl Çalışır?

Elturco
4 min readMar 30, 2021

Spacemesh, blok zinciri yerine yeni bir blok ağına dayanan merkeziyetsiz bir platformdur. Projeye yakından baktığımızda, Spacemesh bir ağ (katmanlı yönlendirilmiş döngüsel olmayan grafik) ile yapılandırılmış yeni bir Proof of Space protokolü kullanıyor.

Bu bağlamda, Spacemesh protokolünü çalıştırmak isteyen kullanıcıların disk alanlarının bir kısmını ayırmaları gerekiyor. Spacemesh, tıpkı diğer blockchain sistemleri gibi, kullanıcıların sisteme kıt bir kaynağın bağlı olduğunu kanıtlamasını gerektiriyor. Bu, sistemin güvenliğini sağlamak için gereklidir. Spacemesh’te bu kaynak disk alanıdır, dünyanın her yerinden milyonlarca insanın ev bilgisayarlarından erişebildiği bir şeydir, bu da Spacemesh’e katılmanın ev kullanıcıları için temelde maliyetsiz olabileceği anlamına gelir. Disk alanını kullanmak, Spacemesh protokolünü ASIC’e dayanıklı hale getirir ve Proof of Work tabanlı blok zinciri sistemlerine kıyasla önemli ölçüde daha az enerji tüketir.

Spacemesh Nasıl Çalışır

Spacemesh, tek boyutlu bir zincirin aksine bir ağ yapısı kullanır. Ağ, blok kümeleri olan katmanlara bölünmüştür. Tüm bloklar protokol kurallarına uyduğu sürece, bunlar deftere dahil edilecektir. Bu durum, blok üreticilerinin artık bir sonraki bloğu oluşturmak için “yarışmadığı”, dolayısıyla blok sunumundaki ilgili ters teşvikleri (“bencil madencilik” saldırılarına yol açanlar gibi) ortadan kaldırdığı anlamına gelir. Bir zincir yerine bir ağ kullanarak, Spacemesh belirli bir zaman çerçevesi içinde önemli sayıda işlemi işleyebilir. Ayrıca, Smeshers’ın geleneksel bir blok zincirindeki blok üreticilerine kıyasla çok daha sık ödül almasına izin verir.

Bir katman, aynı anda yayınlanan bir blok kümesidir. Katmanlar, sabit zaman aralıklarında meydana gelir, ör. 5 dakika. Her katman yayınlanır yayınlanmaz, blokları Smeshers tarafından işlenir ve geçerlilik durumları Hare konsensüs protokolü kullanılarak belirlenir.

Bloklar, deftere eklenecek işlemlerin listelerini ve fikir birliğine ulaşmak için ek verileri içerir. Teknik olarak her blok tek bir katmana aittir ve onu oluşturan Smesher onu yayınlamak için doğru zamanı bilir. Bloklar, önceki katmanlardaki hangi blokları genişlettiklerini açıkça belirtir; bu durum oylama adı verilen bir eylemdir.

Her blok, önceki katmanlardaki (veya daha doğrusu onu oluşturan Smesher’ın) ‘geçerli’ kabul ettiği bloklar için oy kullanır. Bir blok yeterli oy alırsa, deftere dahil edilir. Bloklar, Hare ve Tortoise konsensüs protokollerine göre oy verir.

Smesher

Smesher, ağdaki bir katılımcıdır. Smesher’lar, deftere eklenecek işlem blokları oluşturabilir ve gönderebilir. Ayrıca Hare mutabakat protokolüne de katılırlar. Smesher’lar, ağın istikrarını sağlamada kritik bir rol oynar. Smesher olmak için, Spacemesh Uygulamasını çalıştırmak ve belirlenen bir süre için disk alanı tahsis etmek gerekir. Smesher’lar, çabaları için işlem ücretleri yoluyla ve blok oluşturmak için bir “Smeshing ödülü” verilerek teşvik edilir.

Nipost

Etkileşimli Olmayan proof of space (kısaca NiPoST), bir Smesher tarafından verilen, belirlenmiş disk alanının belirlenen süre boyunca Spacemesh protokolü için kullanıldığının kanıtıdır. Kanıt bağımsızdır (Kanıtlayıcı Smesher ile hiçbir etkileşim gerektirmez). PoST ve PoET algoritmalarını birleştirir. Her Smesher’in Smesh bloklarına uygun hale gelmesi için bir NiPoST yayınlaması ve uygunluklarını korumak için NiPoST’ları yayınlamaya devam etmesi gerekir.

Post

PoST (Proof of Space Time), NiPoST’un bir alt protokolüdür. Kaydedilmiş disk alanının Spacemesh protokolü için kullanıldığını kanıtlayan algoritmadır. Algoritma ilk olarak, bu adanmış disk alanını kaplayan benzersiz veriler üretir. Bu başlatma aşaması tamamlandığında, PoST algoritmasının her yürütülmesi, verilerin varlığına (verilerin silinmediğine) dair bir kanıt sağlar. Smesher, PoET algoritmasının her tam çalıştırılmasından sonra PoST’u gerçekleştirir.

PoET

PoET (Geçen Zamanın Kanıtı), NiPoST’un bir alt protokolüdür. Zamanı ölçen algoritmadır. Geçen süre, yürütülmesi belirli bir süre alan sıralı bir iş döngüsünü yineleyerek ölçülür. Algoritma, önceden belirlenmiş sayıda döngü için sırayla çalıştığına dair bir kanıt sağlar ve böylece parametreleri tarafından belirlenen sürenin tüm yürütme sırasında geçtiğini kanıtlar. PoET, Smesher tarafından yerel olarak çalıştırılmaz; kullanıcılar ortak PoET sunucularını sorgular. Sonuç olarak bu sayede, tüm ağ yalnızca az sayıda PoET sunucusuna ihtiyaç duyarak çalışabilir.

Hare

Hare (Kır Tavşanı) belirli bir katmandaki bloklardan hangisinin geçerli olduğu ve bu nedenle tüm Smeshers tarafından oylanması gerektiği konusunda anlaşmaya varmak için kullanılan “Bizans-hataya dayanıklı bir fikir birliği”* protokolüdür. Spacemesh protokolü, zamanında yayınlanan blokların geçerli sayılacağını garanti eder.

(*Bir Bizans hatası, bir bilgisayar sisteminin, özellikle de dağıtılmış bilgi işlem sistemlerinin, bileşenlerin arızalanabileceği ve bir bileşenin arızalı olup olmadığı hakkında kusurlu bilgilerin bulunduğu bir durumdur.)

Tortoise

Tortoise (Tosbağa) blok geçerliliğini tamamlamak için kullanılan bir oy sayma protokolüdür. Tortoise, her blok için sürekli olarak hem lehinde hem de aleyhindeki tüm oyları toplar. Bir onay eşiği geçildiğinde, bloğun geçerli mi yoksa geçersiz mi olduğunu duyurur. İdeal olarak, Hare ve Tortoise’in geçerlilik sonuçları birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bununla birlikte, Tortoise, Hare protokolü başarısız olsa bile Smeshers’ın fikir birliğine varacağını garanti eder (böyle bir başarısızlık son derece düşüktür, ancak yeterince uzun bir süre boyunca çok düşük olasılıklı olaylar bile meydana gelebilir). Böylece, Kaplumbağa Tavşandan daha yavaş olsa da, defterin tüm geçmişi üzerinde fikir birliğine varılmasını sağlar.

Defter

Defter, işlemlerin devam eden, resmi olarak kaydedilmiş geçmişidir. Defter her seferinde bir katman olarak güncellenir: Bir katmandaki tüm blokların geçerliliği hakkında bir anlaşma olduğunda, tüm geçerli bloklardan gelen işlemler deftere eklenir.

Daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Telegram: https://t.me/Spacemesh_Turkey

Discord: https://discord.gg/f4mBYTQ7

Web Site: https://spacemesh.io/

--

--