Spacemesh Gerçek Hayatta Nasıl İşleyecek?

Elturco
4 min readMar 31, 2021

Spacemesh kripto para birimi, dünyanın herhangi bir yerinden ev bilgisayarlarında Spacemesh tarafından yayınlanan platform yazılımını çalıştıran sıradan insanlar tarafından yaratılmıştır.

Her katılımcının çalıştırdığı yazılım bileşeni, diğer katılımcılar tarafından çalıştırılan bileşenlerle bağlantılıdır. Bu, İnternet üzerinden eşler arası bir ağ oluşturur. Bu gönderi, Spacemesh yazılım platformunu araştırıyor ve Spacemesh kripto para birimini oluşturmak için nasıl kullanıldığını gösteriyor.

Smeshers’lar: Alice, Bob ve Charlie
Yukarıdaki grafikte Alice, Bob ve Charlie’yi görüyoruz. Her biri, herhangi bir merkezi varlık veya otorite olmaksızın Spacemesh kripto para birimini oluşturmak için bir araya gelerek, birbirleriyle doğrudan bağlantı kurmak için İnternet bağlantılı ev bilgisayarlarını kullanır.

Alice
Alice, Spacemesh masaüstü uygulamasını ev bilgisayarında çalıştırıyor. Bu uygulamaya Smapp diyoruz — Spacemesh App’in kısaltması. Smapp, tüm büyük masaüstü işletim sistemleri için mevcuttur. Kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Smapp’ı kendiniz kurabilir ve Spacemesh Testnet’e katılabilirsiniz.

Alice, Smapp’ın cüzdan özelliklerini jeton bakiyesini kontrol etmek ve Bob ve Charlie’ye token göndermek ve onlardan token almak için kullanıyor.

Smapp, Smesher adlı bir bileşen içerir. Smesher, internet üzerinden diğer Smesher’larla bağlantı kuran, tüm coin işlemlerinin bir kopyasını tutan ve Spacemesh mutabakat protokolünü kullanarak tüm hesapların doğru bakiyelerini belirleyen p2p yazılımıdır.

Alice, bilgisayarının sabit diskinde Spacemesh’e boş alan ayırmak için Smapp’ı kullanır. Bu tek seferlik kurulum işlemi, Alice’in bilgisayar GPU’sunu (grafik işleme birimi) verimli ve hızlı hesaplama yeteneklerini kullanır. Bu taahhüt, Smesher’ın Spacemesh ağına katılmasını ve katkılarından dolayı jeton ödülleri kazanmasını sağlar. Biz buna Smeshing diyoruz.

Merhaba Bob!
Bob ayrıca Smapp’ı masaüstü bilgisayarında çalıştırıyor. Smapp, Bob’un, Spacemesh coinlerini daha güvenli bir şekilde yönetmek için Ledger donanım cüzdanını kullanmasını sağlıyor. Bob ayrıca Smapp ve GPU’sunu kullanarak sabit diskinde boş alan ayırıyor.

C Charlie içindir
Charlie daha teknik ve masaüstü uygulamaları yerine konsol uygulamalarını kullanmayı seviyor. Smapp kullanmıyor. Bir Spacemesh Cüzdan terminal uygulaması kullanıyor ve bir terminal penceresinde veya bir sistem hizmeti olarak bir Smesher çalıştırıyor.

Charlie’nin Smesher’ı, Spacemesh p2p ağını oluşturmak için Alice’s ve Bob’s Smesher ile İnternet üzerinden bağlanır. Her kullanıcı, Spacemesh defterinin tam bir kopyasına sahiptir ve aralarında Spacemesh paraları gönderip alabilirler. Charlie ayrıca CLIWallet’ını kullanarak sabit diskinde boş alan ayırır.

Tüm kullanıcılarımız Spacemesh konsensüs protokolüne katılır. Özetle, bu, birbirlerine para transfer işlemleriyle yeni bloklar göndermeyi ve Spacemesh defterine hangi işlemlerin dahil edilmesi gerektiğine oy vermeyi içerir.

P, ŞAİR içindir
Bir POET (Geçen Zamanın Kanıtı) web hizmeti, ağ etkin bir sunucuda çalışır. Bu hizmet, kullanıcıların Smeshers to Smesh tarafından kullanılmaktadır. Ağda birden fazla POET servisi olabilir ve herkes birini çalıştırabilir. Bir POET çalıştıran kişiler, bunu yaptıkları için Alice, Bob ve Charlie (yani, POET kullanmayan Spacemesh kullanıcıları) tarafından Spacemesh paralarında tazmin edilecektir.

Smeshing’in Ötesinde
Spacemesh’i kullanmak için herkesin bir masaüstü bilgisayarda Smesher çalıştırması ve bilgisayarı 7 gün 24 saat açık bırakması gerekmez. Spacemesh kripto para birimi, herhangi bir dijital cihazdan ve herhangi biri tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Aşağıdaki çizelgede Alice, Bob ve Charlie ile tekrar karşılaşıyoruz.

Alice artık bakiyesini kontrol etmek veya Bob ya da Charlie’ye bozuk para göndermek için dizüstü bilgisayarında bir Spacemesh cüzdan uygulaması çalıştırıyor. Ek güvenlik için Spacemesh cüzdanıyla birlikte bir Ledger cihazı kullanıyor. Alice dizüstü bilgisayarında Smesher çalıştırmıyor çünkü sık sık dizüstü bilgisayarını kapatıyor. Cüzdan uygulaması halka açık bir Spacemesh api İnternet hizmetine bağlanıyor. Bu sayede Alice’in cüzdanına güvenli bir şekilde veri aktarılıp Alice’den güvenli bir şekilde işlem alabiliyor.

Bob, cep telefonunda bir Spacemesh cüzdan uygulaması çalıştırıyor. Uygulaması, halka açık Spacemesh API İnternet hizmeti aracılığıyla Spacemesh ağına bağlanır. Bob uygulamayı hesap bakiyesini kontrol etmek, Alice ve Charlie’den gelen işlemleri görüntülemek ve Alice veya Charlie’ye para göndermek için kullanıyor.

Bob ayrıca mobil cihazında, ödemeler, tasarruflar, sahiplik kanıtı, topluluk oylama ve topluluk üyeleri arasında değer değişimi gibi özelliklerde Spacemesh paraları ve akıllı sözleşme yeteneklerini kullanan diğer uygulamaları da kullanıyor. Bu uygulamalar ayrıca bu özellikleri uygulamak için Spacemesh genel API’sini kullanır.

Alice ve Bob, herhangi bir merkezi sunucu veya otorite olmaksızın ve cihazlarında Smesher çalıştırmak zorunda kalmadan birbirleriyle Spacemesh coinleri ile serbestçe işlem yapabilirler.

Charlie, Spacemesh Dashboard ve Spacemesh Explorer web uygulamalarına bağlanmak için tabletini kullanıyor. Gösterge Panosu, Spacemesh kripto para biriminin ve ağının tek ekranlı, gerçek zamanlı durumunu sağlar ve Gezgin, Spacemesh ağında yürütülen her hesap, işlem ve ödülün ayrıntılı bir görünümünü sağlar.

Spacemesh public API Internet hizmeti, Dashboard ve Explorer, bir veya daha fazla Smesher’dan veri alır. Bu hizmetler, Spacemesh topluluğu tarafından Spacemesh topluluğu için bir kamu hizmeti olarak sunulmaktadır. İnternette bu hizmetleri sunan birden fazla sağlayıcı olabilir. Bu hizmetlerin kodu tamamen açık kaynaktır ve bu topluluk hizmetlerinin dağıtılmasını ve sunulmasını kolaylaştırır.

Burada temel bilgileri ele aldık, ancak platformda temel bilgilerden çok daha fazlası var! Spacemesh, herhangi iki taraf arasında hızlı doğrudan ödemeler, sabit tokenler, sabit madeni paralar ve çok daha fazlası gibi harika şeyler sağlayan akıllı sözleşmeleri (Spacemesh Uygulamaları olarak adlandırıyoruz) destekler! Gelecekteki bir gönderide bunları da gözden geçireceğiz.

Bu gönderi ile amacımız, Spacemesh’i sizin için daha anlaşılır hale getirmektir. Yardımcı olup olmadığını Spacemesh topluluk sohbetinden bize bildirin!

Daha fazla bilgi için sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Telegram: https://t.me/Spacemesh_Turkey
Discord: https://discord.gg/f4mBYTQ7
Web Site: https://spacemesh.io/

--

--